Jakie atrakcje warto zwiedzić w Wielkopolsce? Browar w Poznaniu!

Wybraną z głównych atrakcji Wielkopolski jest browar w Poznaniu. Powstał on w 2003 roku i jest miejscem, które spaja tradycję z nowoczesnością. Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę w to miejsce to poznamy historię piwa i jego produkcji oraz historię powstania browaru, czekać też będą na nas inne rodzaje atrakcji. Możliwe będzie przyjrzenie się z bliska procesom, w rezultacie których powstaje trunek o złotym kolorze. Podczas wycieczki w Centrum Wycieczkowym Lecha obejrzysz wielkie miedziane kadzie i kotły, które są najważniejszym elementem każdego browaru oraz dowiesz się po co umieszczono nad nim ogromne puszki, ubrane w zielone płaszcze. Niezwykłą atrakcję stanowi możliwość zobaczenia jak w ciągu sekundy rozlewa się piwo do 17 butelek oraz 27 puszek. Jeżeli więc chcielibyśmy zwiedzić omawiane miejsce powinniśmy dokonać wcześniejszej rezerwacji biletu. Należy pamiętać o tym, że na obszar browaru wstępu nie mają dzieci. Bilet kosztuje naprawdę niewiele, a wycieczki odbywają się każdego dnia tygodnia, z wyłączeniem niedzieli. Możliwe jest również skorzystanie z usług przewodnika, który przybliży nam historię piwa i tego miejsca.

Więcej na staropolskie receptury warzenia piwa

Pomysł dotyczący budowy tej atrakcji Poznania początkowo nie spodobał się zbytnio miastu, jednakże w wyniku zabiegów prezydenta postanowiono zacząć budowę, korzystając przy tym z doświadczenia jednego z piwowarów. Budowa browaru trwała 5 lat i niestety w jej trakcie pojawiało się sporo problemów np. w kwestii braku koniecznych w tym celu materiałów. Mimo tego że udało się go ukończyć, kłopoty nie zniknęły. Pojawiły się trudności z dostawą energii, masową produkcją piwa jak również uzdatnianiem wody. Właścicielom udało się przetrwać ten czas i zaczęli osiągać spodziewane zyski. Z racji tego podjęto decyzję o kolejnych inwestycjach, dzięki którym możliwa była dalsza modyfikacja, a tym samym stworzenie miejsca, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. Ponadto zwiedzając browar możemy zobaczyć jak w ciągu zaledwie sekundy rozlewane jest piwo do 17 butelek i 27 puszek. Dla smakoszy piwa interesująca powinna stać się opowieść o tym w jaki sposób powstaje piwo. Produkuje się go z wody, słodu jęczmiennego oraz chmielu.

Warto podkreślić, że wiele osób nie wie o tym, że chmiel nie jest głównym składnikiem piwa, tylko jego przyprawą zapewniającą goryczkę. Wszystkie składniki łączy się ze sobą oraz przelewa do miedzianych kotłów i kadzi. W następnym etapie utworzony roztwór zostaje poddany dwóm procesom warzenia, w trakcie których składniki się rozpuszczają i uzyskana zostaje klarowna ciecz, którą się później warzy. Następnym niezwykle istotnym etapem jest fermentacja, ponadto żeby uzyskać odpowiedni smak i aromat piwa musi ono przynajmniej dwa tygodnie leżakować. Kolejnym z etapów jest filtracja, dzięki której zapewniona zostaje klarowność a także trwałość płynu. Dopiero w ostatnim etapie rozlewa się go do puszek, butelek oraz beczek, które rozwozi się do hurtowni i sklepów. Podkreślić trzeba, że piwo jest produktem, który nie tuczy i nie zawiera cholesterolu. Dodatkowo napój ten wykazuje pewne właściwości lecznicze, ponieważ pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi, uspokaja, działa bakteriobójczo oraz pobudza trawienie. Ponadto w składzie posiada prawie 40 różnych związków mineralnych działających dobroczynnie na organizm.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s